درمان دندان درد کودکان

دندان درد کودکان جز مشکلات شایعی است که برای والدین نیز تجربه سختی خواهد بود و آن‌ها را نگران و مضطرب می‌کند. درد دندان در اطفال باعث بی‌خوابی شبانه، کابوس و بدخلقی می‌شود، این شرایط برای والدین نیز بسیار سخت خواهد بود. از آن‌جایی که تجربه دندان درد در کودکان اذیت‌کننده است طبیعتا کودکان ترس بیشتری از مراجعه به دندانپزشک خواهند داشت و بیشتر والدین ترجیج می‌دهند دندان درد کودک خود را با دارو های مسکن آرام کنند؛ عدم مراجعه به دندانپزشک کودکان و بی توجهی به دندان درد کودکان می‌تواند مشکلات بسیار جدی تری را برای کودک ایجاد کند. در ادامه بیشتر درباره درمان دندان درد در کودکان صحبت خواهیم کرد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ترس کودکان از دندانپزشکی را مطالعه کنید.

دندان درد در کودکان
دندان درد کودکان جز مشکلات شایعی است که برای والدین نیز تجربه سختی خواهد بود و  آن ها را نگران و مضطرب می‌کند.

علت دندان درد در کودکان چیست؟

باقی ماندن ذرات خوراکی و غذایی میان دندان‌ها باعث رشد باکتری و به وجود آمدن پلاک دندان می‌شوند. پلاک دندان به مرور باعث پوسیدگی دندان شیری و بیماری لثه و پیشرفت این دو باعث آسیب به عصب دندان و ایجاد حس دندان درد در کودکان می‌شود.

یکی دیگر از دلایل دندان درد بیماری‌های لثه می‌باشد. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باعث حالت قرمز شدن و حساسیت لثه‌ها می‌شود. در این صورت لثه‌ها خونریزی می‌کنند که باعث حس درد می‌شود. اما با مسواک و کشیدن نخ دندان به صورت مرتب این عارضه از بین می‌رود.

درمان دندان درد در کودکان

استفاده از مسواک و نخ دندان: در ابتدا برای کنترل و کاهش دندان درد والدین باید تمامی دندان‌های کودک را مسواک بزنند و نخ دندان بکشند تا باقی مانده غذا‌ها از میان دندان‌ها خارج شوند.

شست و شو با آب نمک: برای کاهش تورم یا درد، کودک باید حدود ۳۰ ثانیه آب نمک را در دهانش بچرخاند و در صورت ادامه درد هرچند ساعت یکبار این کار را تکرار کند.

ایجاد دندان درد در کودکان مسأله‌ای است که حتماً باید توسط دندانپزشک کودکان مورد بررسی قرار گیرد. در اولین فرصت حتماً به دندانپزشک متخصص اطفال مراجعه کنید تا با انجام اقداماتی مانند موارد زیر علت و درمان آن هرچه زودتر مشخص شود:

• در ابتدا با بررسی کامل میزان آسیب دیدگی دندان مشخص می‌شود.
• ممکن است دندان به ترمیم نیاز داشته باشد که با پرکردن ساده درد از بین رود.
• اگر دندان عفونت و آبسه کرده باشد نیاز است تا چرک آن خارج شده و اقدامات درمانی در جهت از بین رفتن درد انجام شود.
• اگر دندان از بین رفته باشد ممکن است نیاز به کشیدن داشته باشد.
• درمان ریشه یا همان عصب کشی دندان شیری کودکان توسط دندانپزشک کودکان یکی دیگر از اقدامات درمانی در زمانی است که پوسیدگی یا هرگونه آسیبی، عصب دندان را تحت تأثیر قرار دهد.

<yoastmark class=

پیشگیری از دندان درد در اطفال

انجام برخی از اقدامات پیشگیرانه باعث می‌شود تا حس دندان درد در کودکان به وجود نیاید و یا درمان آن به موقع و به صورت اصولی انجام شود.

• چکاپ منظم توسط دندانپزشک کودکان و مراجعه مرتب به دندانپزشکی باعث می‌شود تا عفونت و پوسیدگی در مرحله اول درمان و ترمیم شود. هرچه دندان‌های شیری کمتر آسیب ببینند دندان‌های دائمی سالم‌تر رشد خواهند کرد.
• مسواک زدن اصولی و مرتب را به کودکان آموزش دهید تا جز عادات روزانه آن‌ها شود.
• رژیم غذایی کودکان را کنترل کنید و استفاده از مواد شیرینی قندی یا شور را محدود کنید تا دندان‌ها کمتر دچار پوسیدگی شوند.

<yoastmark class=

مطالب بیشتر

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *