علت لق شدن دندان دائمی کودکان و درمان آن

علت لق شدن دندان دائمی کودکان

علت لق شدن دندان دائمی کودکان چیست؟! برای پاسخ به این سوال به ما همراه باشید.
افتادن دندان شیری و رشد دندان‌های دائمی در کودکان یک اتفاق غیر منتظره و جالب است و هر کدام از آن‌ها در این زمان واکنش متفاوتی از خود نشان می‌دهند. اما همه چیز بعد از افتادن دندان شیری کودک آغاز می‌شود، زیرا در این زمان باید کودک به طور جدی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کند زیرا دندان‌هایی که بعد از افتادن دندان شیری می‌رویند دندان‌های دائمی کودک بوده و جبران‌پذیر نمی‌باشند، به همین دلیل بسیار مهم است که کودک بتواند به خوبی از دندان‌های جدیدش مراقبت کند. اما گاهی اوقات ممکن است به دلایل متفاوتی این دندان‌ها آسیب ببیند و یا لق شوند. در این مرحله است که بسیاری از والدین دچار نگرانی شده و به دنبال علت و راه‌های درمان دندان دائمی لق شده می‌گردند. در این مقاله قصد داریم به همه سؤالات ذهنی شما در هنگام مواجهه با این مشکل پاسخ دهیم تا بتوانیم بهترین اقدامی که شما والدین می‌توانید در این زمان انجام دهید را به شما بگوییم پس در ادامه مطلب همراه ما باشید.

علت لق شدن دندان دائمی کودکان

۶ علت برای لق شدن دندان دائمی کودکان | چرا دندان دائمی کودکم لق شده است؟

قبل از هر چیزی باید به دلایل لق شدن دندان دائمی کودک رجوع کنیم و در واقع ریشه‌یابی کنیم که چرا و چگونه این اتفاق می‌فتد که حال این دلایل را بیان می‌کنیم:

  1. بیماری لثه و استخوان: یکی از شایع‌ترین دلایل لق شدن دندان دائمی بیماری لثه است. بیماری لثه بدین گونه است که تجمع زیاد باکتری‌ها باعث می‌شود که لثه به مقدار زیادی عقب نشینی کند و دیگر نتواند دندان را سفت در جای خود نگهدارد.
  2. ضربه به دهان و دندان (تروما): گاهی اوقات بر اثر ورزش‌های سنگین، تصادف و… ممکن است دندان آسیب ببیند و لق شود.
  3. عفونت یا آبسه دندان: آبسه دندان باعث تحلیل استخوان یا تحلیل ریشه دندان و در نتیجه کمتر شدن اتصال بافت نرم دندان می‌شود.
  4. افتادن دندان‌ها: زمانی که کودک چند دندان افتاده در دهان دخود داشته باشد دندان‌های باقی مانده فشار بیشتری را تحمل می‌کنند که گاهی این بار به قدردی سنگین می‌شود که باعث لقی دندان می‌شود.
  5. پوکی استخوان: پوکی استخوان یکی از بیماری‌هایی است که روی همه جوانب بدن اثر سو می‌گذارد و همه قسمت‌های بدن را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.
  6. دندان قروچه: دندان قروچه یا فشار دادن دندان‌ها روی هم یکی از دلایل اصلی است که باعث لق شدن دندان دائمی کودکان می‌شود مخصوصاً اگر کمی دندان دچار پوسیدگی یا عفونت باشد. بیشتر مواقع کودکان در هنگام خواب به صورت ناخودآگاه این کار را انجام می‌دهند.

حال یکی از سؤالات پرتکرار این است که: آیا دندان لق سفت می‌شود؟

سفت شدن دوباره دندان لق شده کاملاً وابسته به این است که بدانیم چرا دندان لق شده است، به همین دلیل برای پاسخ به این سؤالات و جهت اطمینان خاطر بیشتر باید به دندانپزشک اطفال مراجعه کرده تا او با معاینه و بررسی‌های لازم از علت لق شدن دندان آگاه شده و سپس بهترین راه درمان را جهت سفت شدن دوباره ریشه دندان برای کودکتان انجام دهد.

راه درمان لقی دندان دائمی کودک چیست؟ | هنگامی که متوجه لق شدن دندان دائمی کودکم شدم چه کنم؟

همانطور که مشاهده کردین در این مطلب به علت لق شدن دندان دائمی در کودکان پرداختیم و همچنین اشاره کردیم که بهترین راهکار هنگام مواجهه با این مشکل مراجعه به دندانپزشک اطفال است. کلینیک تخصصی دندانپزشکی سبز بهترین کلینیک دندانپزشکی شرق تهران است، شما مراجعه کنندگان گرامی می‌توانید برای انجام هر یک از درمان های دندانپزشکی خود به این مرکز مراجعه کنید.

مطالب بیشتر

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *